ଓଡିଶା ଦିନ 2020

ଏପ୍ରିଲ 1, 1936 ରେ, ବିହାରଠାରୁ ଅଲଗା ରାଜ୍ୟ ଭାବରେ ଓଡ଼ିଶା ଗଠନ ହେଲା ଏବଂ ଭାରତ ସ୍ୱାଧୀନ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ଓଡ଼ିଶା ଏକ ରାଜ୍ୟ ହେଲା | ଏକ ପୃଥକ ରାଜ୍ୟ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଏବଂ ଗଠନ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଏପ୍ରିଲରେ “ଓଡ଼ିଶା ଦିବସ” କିମ୍ବା “ଓଡ଼ିଶା ଦିବସ” କିମ୍ବା “ଉତ୍କଳ ଦିବସ” ଭାବରେ ପାଳନ କରାଯାଏ।

ବ୍ରିଟିଶ ଭାରତର ଏକ ପୃଥକ ପ୍ରଦେଶ ଭାବରେ ଏହି ରାଜ୍ୟ ଗଠନ କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ପରେ ସେହି ସ୍ମୃତିକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ତଥା ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏକତାର ଆତ୍ମାକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ ଓଡିଶା ଦିବସ ଭାବରେ ପାଳନ କରାଯାଇଥିଲା।

ଆଦିବାସୀ ଜନସଂଖ୍ୟା ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଓଡିଶା ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି। 1135 ରୁ 1948 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ, କଟକ ଇତିହାସର ରାଜ୍ୟ ରାଜଧାନୀ ଥିଲା, ତା’ପରେ ଭୁବନେଶ୍ୱର | ରାଜ୍ୟର ପ୍ରାୟ 31% ବିଭିନ୍ନ ଉଦ୍ଭିଦ ଏବଂ ପ୍ରାଣୀ ସହିତ ଜଙ୍ଗଲ ଦ୍ୱାରା ଆଚ୍ଛାଦିତ |

ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ମାନବ ସଭ୍ୟତାର ଓଡ଼ିଶାରେ ମଧ୍ୟ ଲୋୟର ପଲିଟିକ୍ ଯୁଗର ଅନେକ ଜୀବାଶ୍ମ ରହିଛି ଯାହା ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ଆବିଷ୍କୃତ ହୋଇଛି। ନଭେମ୍ବର 9, 2010 ରେ, ଭାରତ ସଂସଦ ଦ୍ୱାରା ଓଡ଼ିଶାର ନାମ ଓଡ଼ିଶାର ନାମକରଣ କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଓଡିଆ ଭାଷାର ନାମ ଏକକାଳୀନ ଓଡିଆ ନାମରେ ନାମିତ ହେଲା।

1958 ମସିହାରେ, ଶେଷ ଓଡିଆ ରାଜା “ମୁକୁନ୍ଦ ଦେବ” ଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ବିଭିନ୍ନ ମୋଗଲ, ନବାବ, ମରାଠା ଏବଂ ବ୍ରିଟିଶ ଏହି ରାଜ୍ୟ ଉପରେ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ବିସ୍ତାର କରିଥିଲେ। ସେତେବେଳେ ମାନଚିତ୍ରରେ ଓଡ଼ିଶା ରାଜ୍ୟର ନାମ ଦେଖାଯାଇନଥିଲା ଏବଂ ବଙ୍ଗୀୟ, ସାଂସଦ ଏବଂ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶର ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ ବ୍ୟତୀତ ଓଡିଆ ରାଜ୍ୟ ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି କେହି ସହମତ ହୋଇନଥିଲେ।

ସମଗ୍ର ରାଜ୍ୟ ଉତ୍କଳ ଦିବସକୁ ଏକ ଉତ୍ସବର ବଜାର, ସ୍ଥାନୀୟ ନେତାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଆୟୋଜିତ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଏବଂ ବିଭିନ୍ନ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ଦ୍ୱାରା ଆୟୋଜିତ ସାଂସ୍କୃତିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ସହିତ ପାଳନ କରୁଛି |

ନବ ଗଠିତ ରାଜ୍ୟ “ଓଡିଶା” ମୁଖ୍ୟତ ଛଅ ଛଅ ଟି ପୁରୀ, ବାଲେଶ୍ୱର, କଟକ, ସମ୍ବଲପୁର, କୋରାପୁଟ ଏବଂ ଗଞ୍ଜାମରେ କଟକ ସହ ରାଜଧାନୀ ଥିବା ଛଅ ଟି ଜିଲ୍ଲାକୁ ନେଇ ଗଠିତ। ଜନ୍ ଅଷ୍ଟିନ ଓଡିଶାର ପ୍ରଥମ ରାଜ୍ୟପାଳ ହୋଇଥିଲେ। ପରେ ରାଜ୍ୟକୁ ଆହୁରି 30 ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ବିଭକ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଭୁବନେଶ୍ୱର ବର୍ତ୍ତମାନ ଓଡିଶାର ରାଜଧାନୀ ହୋଇଛି।

ଓଡିଶା ବିଷୟରେ ତଥ୍ୟ

  • ପ୍ରାଚୀନ କାଳରେ କାଲିଙ୍ଗା ରାଜ୍ୟ ଓଡିଶାର ରାଜଧାନୀ ଥିଲା।
  • ଖ୍ରୀଷ୍ଟପୂର୍ବ 250 ମସିହାରେ ରାଜା ଅଶୋକା ପରାସ୍ତ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ମ ury ର୍ଯ୍ୟ ରାଜବଂଶର ଶାସନ ଅଧୀନରେ ପ୍ରାୟ ଏକ ଶତାବ୍ଦୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରାଜ୍ୟ ସଫଳ ହୋଇଥିଲା।
  • ସେତେବେଳେ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ଏବଂ ପରିବର୍ତ୍ତନ ପାଇଁ ମୂଳଦୁଆ ପକାଇଥିବା ଉତ୍କଳ ସାମିଲାନୀଙ୍କ ସହଯୋଗରେ ଓଡିଶାର ପୃଥକତା ସମ୍ଭବ ହୋଇଥିଲା।
  • ପରିଶେଷରେ, ପୁରୀ, ଭୁବନେଶ୍ୱର ଏବଂ କୋଣାର୍କରେ ଥିବା ଅନେକ ମହାନ ମନ୍ଦିର ହିନ୍ଦୁ ରାଜବଂଶ ଅଧୀନରେ ସ୍ଥାପିତ ହୋଇଥିଲା ଯେପରିକି ରାଜା ହର୍ଷଙ୍କ ମନ୍ଦିର। କୋଣାର୍କରେ ଥିବା ସୂର୍ଯ୍ୟ ମନ୍ଦିର ରାଜା ନରସିଂହ ଦେବଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା।

ଉତ୍କଳ ଦିବସର ଉତ୍ସବ

ଉତ୍କଳ ଦିବସ ପାଳନ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ଓଡିଆ ଖାଦ୍ୟ ମହୋତ୍ସବର ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିରରେ ଓଡ଼ିଶା ଦିବସ ପାଳନ ପାଇଁ ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ଖାଦ୍ୟ ମହୋତ୍ସବର ମୁଖ୍ୟ ଆକର୍ଷଣ ହେଉଛି ଜାତି, ଓଡିଆ ଖାଦ୍ୟ, ମାଣ୍ଡା, କାକରା ଏବଂ ଗୁଗୁନି | ବିଭିନ୍ନ ପାରମ୍ପାରିକ ଗୀତ ଏବଂ ନୃତ୍ୟକୁ ନେଇ ଗଠିତ ଏକ ସାଂସ୍କୃତିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଓଡ଼ିଶା ସରକାର ଉପସ୍ଥାପନ କରିବେ। କିନ୍ତୁ ପାଣ୍ଡେମିକ୍ ଘୋଷଣା ହେତୁ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ବଜାୟ ରଖିବା ପାଇଁ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଏହି ଉତ୍ସବ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ ନାହିଁ